Többgenerációs házak

Tájékoztató a többgenerációs családi házban élő családok rezsicsökkenésével kapcsolatban

A koronavírus-világjárvány által elindított gazdasági recesszió, majd a tavasszal kirobbanó és napjainkban tovább eszkalálódó orosz-ukrán háború, illetve az arra adott brüsszeli szankciók miatt egész Európában drasztikusan emelkednek az energiaárak és energiaválság van kibontakozóban! Ebből kifolyólag a korábbi évekből jól ismert rezsicsökkentés-rendszerének a módosítására, átalakítására kényszerültek a hazai döntéshozók is.

Közismert, hogy a földgáz esetében a rezsicsökkentett ár felhasználási helyenként 1.729 m3/év fogyasztásig vehető igénybe. (A villamos energia esetében a rezsicsökkentett ár felhasználási helyenként 2.523 kWh/év fogyasztásig vehető igénybe.) Eddig a határig minden magyar család, minden magyar fogyasztó a rezsicsökkentett áron kapja az áramot és a földgázt. Azonban számos magyar család él olyan többgenerációs családi házakban, melyek mindössze egy gázórával rendelkeznek, tehát egy fogyasztási helynek minősülnek. Ennek mentén több család használja el az adott házban lévő több lakásban élve a ház egyetlen gázórája által mért energiahordozó mennyiséget.

Erre az egyáltalán nem elhanyagolható problémára adott választ a Magyar Kormány a 259/2022. (VII.21.) Kormányrendelet 2022. szeptember 10-én hatályba lépő 7/A §-ával, megteremtve ezzel a lehetőségét annak, hogy azok a családi fogyasztói közösségek is igénybe vegyék a földgáz vonatkozásában a rezsicsökkentett mennyiséget, akik olyan - társasháznak vagy lakásszövetkezetnek nem minősülő (!) - családi házban vagy ikerházban élnek, ahol legfeljebb négy egymástól elkülönülő lakás található, de csak egy közös gázórával rendelkezik!

A rezsicsökkentés ilyenmódon történő „kibővítéséhez” első lépésben hatósági bizonyítvány kiállítására van szükség, amit az adott település jegyzőjétől kell kérni, aki a dokumentumban megállapítja az adott társasháznak vagy lakásszövetkezetnek nem minősülő (!) családi házban vagy ikerházban található lakások számát.

Itt azonban több nagyon fontos dolgot ki kell emelni!

- A hatósági bizonyítvány kiállítása az ügyfél személyesen vagy e-Papíron benyújtott kérelmére történik. A hatósági bizonyítvány kiállításához szükséges kérelem a Sarkadi Polgármesteri Hivatalban személyesen igényelhető, vagy a város hivatalos oldaláról, a http://www.sarkad.hu oldalról, illetve a város hivatalos Facebook oldaláról is letölthető.

- A kitöltött, aláírt kérelem személyesen leadható a Sarkadi Polgármesteri Hivatalban, dr. Varga-Csizmadia Mónika aljegyző asszony irodájában, megküldhető postai úton (5720 Sarkad, Kossuth u. 27.), valamint benyújtható ügyfélkapun, e-Papíron is (PHSARKAD, KRID azonosító: 609066717).

- A hatósági bizonyítvány az ügyfél büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozata alapján vélelmezett jogszerű állapotot igazolja!

- A hivatal a kérelem beérkezését követő 8 napon belül kiállítja a bizonyítványt, amelyet a lakossági fogyasztó büntető és kártérítési felelőssége vállalásával benyújthat az egyetemes szolgáltató részére!

- A kedvezményes mennyiséget a nyilatkozat benyújtását követő hónap elsejétől alkalmazza az egyetemes szolgáltató.

- A nyilatkozatot kizárólag lakossági fogyasztók nyújthatják be, legfeljebb négy önálló lakás rendeltetési egységre vonatkozóan.

- Külön ki kell hangsúlyozni, hogy a hatósági bizonyítvány abban az esetben állítható ki, ha a többgenerációs, vagy ikerházban található lakások megfelelnek az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) Kormányrendelet (OTÉK) 105. §-ában foglaltaknak!

Az említett rendelet olvasható, böngészhető a Nemzeti Jogszabálytárban, a www.njt.hu-n, de az említett 105. § az alábbiakban is olvasható, amely a következő módon definiálja a „Lakás” fogalmát:

OTÉK 105. §

(1) A lakás olyan huzamos tartózkodás céljára szolgáló önálló rendeltetési egység, melynek lakóhelyiségeit (lakószoba, étkező stb.), főzőhelyiségeit (konyha, főzőfülke), egészségügyi helyiségeit (fürdőszoba, mosdó, zuhanyozó, WC), közlekedő helyiségeit (előszoba, előtér, belépő, szélfogó, közlekedő, folyosó) és tároló helyiségeit (kamra, gardrób, lomkamra, háztartási helyiség stb.) úgy kell kialakítani, hogy azok együttesen tegyék lehetővé

  1. a) a pihenést (az alvást) és az otthoni tevékenységek folytatását,
  2. b) a főzést, mosogatást és az étkezést,
  3. c) a tisztálkodást, a mosást, az illemhely-használatot,
  4. d) az életvitelhez szükséges anyagok és tárgyak tárolását tervezési program szerint (pl. élelmiszer-tárolás, hűtőszekrény elhelyezési lehetősége, mosás céljára szolgáló berendezés, ruhanemű, lakáskarbantartás eszközeinek, egyéb szerszámoknak és sporteszközöknek az elhelyezése).

(2) A lakószoba a lakás minden olyan közvetlen természetes megvilágítású és szellőzésű, fűthető, huzamos tartózkodás céljára szolgáló, legalább 8 m2 hasznos alapterületű helyisége, amely lehetővé teszi az (1) bekezdés a) pontja szerinti tevékenységek folytatását – kivéve a jövedelemszerzést szolgáló munkavégzést – és az azokhoz kapcsolódó berendezések elhelyezését.

(3) A 30 m2-t meghaladó hasznos alapterületű lakás legalább egy lakószobája hasznos alapterületének legalább 16 m2-nek kell lennie. Ebbe és a lakószoba (2) bekezdés szerinti alapterületébe nem számítható be a főző és az étkező funkció céljára is szolgáló helyiség, helyiségrész hasznos alapterülete, amennyiben az a lakószoba légterével közös.

(4) A lakásnak fűthetőnek kell lennie, lehetőleg minden helyiségben a rendeltetésének megfelelő szellőzést, természetes megvilágítást biztosítani kell.

Kérjük a tisztelt lakosságot, hogy mielőtt benyújtják kérelmeiket, vizsgálják meg, a kérelemmel érintett ingatlan megfelel-e az OTÉK 105. §-ában foglaltaknak, azaz olyan családi házban vagy ikerházban élnek, ahol a fenti feltételeknek külön-külön is megfelelő, egymástól elkülönülő lakások találhatók (pl. amennyiben a családi házban csak egy konyha, vagy egy fürdőszoba található, akkor nem beszélhetünk többgenerációs családi házról)!

- A hatósági bizonyítvány csak e kedvezmény igénybevétele céljából használható fel. Az erre vonatkozó figyelemfelhívást a hatósági bizonyítvány tartalmazza.

- Amennyiben az egyetemes szolgáltató azt észleli, hogy az ingatlan lakás rendeltetési egységeinek száma nem egyezik meg a hatósági bizonyítványba foglaltakkal, akkor kérik, hogy az eljáró hatóság hatósági ellenőrzést folytasson le. Jogosulatlan igénybevétel esetén a versenypiaci költségeket tükröző ár másfélszeresének megfelelő egységáron számol el a szolgáltató a felhasználóval!

Kérjük, a fenti útmutatások figyelmes elolvasását és értelmezését.

Sarkadi Polgármesteri Hivatal

HATÓSÁGI KÉRELEM LETÖLTÉSE

 

Megszakítás